Také nemáte rádi vysloveně pasivní formu dovolené, kdy za vás někdo promyslí program pro jednotlivé dny, a vy se pak doslova „vezete“, aniž byste projevili nějakou tvůrčí aktivitu? Takto to bývá například u zájezdů s cestovní kanceláří, kdy máte zajištěné ubytování a plnou penzi, luxusní hotel s bazénem a výhledem na moře, ale tím, že tu nemusíte nic dělat a jen se povalovat na pláži, začnete se již po dvou dnech nudit.

zralé pistácie

Nic takového vám nehrozí v horách, kde si pronajmete horskou chatu, a vašim cílem bude nachodit stovky kilometrů po hřebenových stezkách s dalekými výhledy, například v Krkonoších nad Labskou boudou. Aktivní dovolená je vždy zajímavější a hezčí, i když se třeba nadřete a jste unavení po celodenní túře, ale zároveň jste šťastní a spokojení z realizace plánů na základě vašich vlastních schopností.

svačina na cesty

Horská turistika je také místem, kde jste více v kontaktu s přírodou a můžete si ji pak alespoň v podobě suvenýrů odnést domů na památku, nasbírat barevné kameny a samorosty a uložit je pak do zip sáčků s posuvným jezdcem, aby se vám nerozkutálely v batohu.

Když už jsme zde zmínili plastové sáčky, mohou se vám tu hodit i pro zabalení svačiny a také pro výměnu spodního prádla v průběhu výletu, zejména propocených ponožek. Někteří lidé zapomínají na náhradní ponožky a na výletě se jim pak vytvoří puchýře z promáčených, propocených ponožek, které se třou mezi pokožkou a obuví. Vezměte si raději s sebou více ponožek, třeba i pět párů, jsou lehké, nezaberou mnoho místa a mát pak jistotu, že máte s sebou to nejdůležitější. Propocené použité ponožky pak uložíte do zipového sáčku a nemusíte pak dál již nic řešit. Sáčky na špinavé prádlo můžete samozřejmě využít i kdekoli jinde a mohou je mít k dispozici i děti ve škole, které do nich uloží oblečení na tělocvik a přinesou je pak domů vyprat.