Jako první je potřeba si ujasnit, že zdravá strava nerovná se vegetariánství nebo stravování bez lepku. Zdravá strava je v co největší míře přirozená, taková která udržuje zdravou váhu a posiluje imunitu. A nyní to nejdůležitější, může být i dobrá.

Klíčem ke zdravé stravě jsou nezpracované potraviny a velké množství ovoce a zeleniny.

Udělejte první krok a začněte se stravovat zdravě už dnes.

olej

1) kupujte celozrnné potraviny

Bílou mouku nahraďte celozrnnými potravinami. Jen si dejte pozor na označení „tmavé“, to je většinou dobarvováno karamelem. V obchodech se porozhlédněte po celozrnném pečivu, těstovinách i rýži. Pokud takové potraviny objevíte, buďte si jisti, že obsahují více minerálních látek, vitamínů i vlákniny.

2) stop na zpracované potraviny

Pokud to jde, vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám. Jde především o ty z konzervy. Například pochutnáte-li si na fazolích v rajčatové omáčce nevědomky tak do sebe dostanete i spoustu cukru. Lepší je koupit fazole samotné, přes noc je namočit a druhý den uvařit dle svých chuťových preferencí.

3) studujte etikety

Někdy se samozřejmě zpracovaným potravinám nevyhneme. Ale v tom případě bedlivě čtěte etikety. Luštěniny kupujte ve slaném nálevu nebo ještě lépe jejich mraženou variantu. 

Tip: v létě navštěvujte farmářské trhy nebo zjistěte, zda ve vašem městě funguje bezobalová prodejna

palačinky

4) omezte cukr

Kaše, snídaňové cereálie nebo sladké pečivo z obchodu je plné cukru. Snažte se cukr omezit a při pečení doma slaďte medem. Kaši zas můžete osladit sušeným ovocem nebo kostičkou hořké čokolády.

5) nepijte tekuté kalorie

Holdujete sladkým limonádám? Zkuste je omezit. K pití je vhodná čistá neperlivá voda, neslazené čaje nebo čerstvé ovocné šťávy. A pozor, sladká káva se také počítá. Cukr vás sice rychle nabudí, ovšem pak vás bude čekat rychlý pád s energií strmě dolů.

Co ještě pomůže?

Zařaďte do jídelníčku ořechy, semena a zakysané mléčné výrobky.