V dnešní společnosti panuje určité elitářství, zvláště mezi rodiči. Jedná se o posedlost vzděláním. Naprostá většina matek a otců chce, aby jej právě jejich dítě mělo co nejvyšší, a školní úspěchy potomka jsou jednou z hlavních věcí, kterými se chlubí. Je to především proto, že podle názoru mnohých platí, že čím vyšší vzdělání máte, tím lepší a lépe placené zaměstnání máte šanci získat. Toto je v nás zafixováno prakticky již od časů první republiky, je však otázkou, zda to stále platí.

 

základní vzdělání je dnes povinné

 

Avšak bez ohledu na to, jak moc je jejich dítě talentované, rodiče chtějí, aby mělo alespoň maturitu. Věří totiž, že bez ní není prakticky šance na to najít práci. A je pravdou, že kvalifikace potřebné pro různá zaměstnání se stále zvyšují. Znamená to ale, že se bez maturity neobejdeme?

 

Ne tak docela. I absolventi učebních oborů si mohou přijít na poměrně slušné peníze. Různých řemeslníků totiž ubývá, a tak si ti, kteří zbývají, mohou říci o více peněz za své služby. Je však pravdou, že mnoho absolventů učebních oborů nemá dostatečný talent ani znalosti, aby se v daném oboru uživila. To je hlavní důvod, proč nemohou najít zaměstnání, navzdory tomu, že jejich obory jsou velmi žádané.

 

studium může být velmi stresující

 

Ovšem to není jediná možnost. Dát se můžeme také na podnikání. U volných živností není potřeba dokládat žádné vzdělání, a pokud máme dobrý podnikatelský plán, můžeme si přijít na mnohem více peněz, než leckterý vysokoškolák. Je však ovšem potřeba poznamenat, že tato cesta rozhodně není pro každého.

 

Také je nutné vzít v úvahu, že ani maturita nám práci nezaručí. Dnes není nijak snadné získat dobré zaměstnání, zvláště v oboru, který jsme vystudovali. Jistě, příležitosti jsou, avšak většinou se jedná o firmy, které mají velkou rotaci zaměstnanců a které tedy nabírají prakticky neustále, jako například call centra.

 

Rozhodně je tedy dobré počítat s tím, že vzdělání vám dobře placenou, stabilní práci nezaručí. Může vám však velmi pomoct.