Získali jste v dědictví rodinný dům, který je v dobrém technickém stavu, ale není zateplený? Rozhodli jste se jít cestou významných finančních úspor a plynový kotel s ústředním topením nahradit podlahovým vytápěním a krbem s teplovodní vložkou? Pak bude zřejmě vhodné objekt zateplit polystyrenem nebo minerální vatou.

Jste-li fandové do přírodních materiálů, doporučujeme minerální vatu, která vykazuje velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, a jde o čistě přírodní řešení, neboť vata se vyrábí z drceného čediče nebo dolomitu, a nejsou do ní přidávány žádné chemické látky. Vata se kotví speciálními injektážními kotvami a lze ji pak potáhnout omítkou, anebo dům ještě více zateplit a zkrášlit obklady ze dřeva nebo kamene.

práce na lešení

K této práci budete pochopitelně potřebovat lešení. U nízkých staveb byste teoreticky mohli uspět se žebříkem nebo štaflemi, ale stavební práce na žebříku jsou jednak velmi fyzicky náročné, a pak i nebezpečné. Zatímco pády z lešení jsou takřka vyloučené, u žebříku je pravděpodobnost těžkého úrazu naopak velmi vysoká.

muž na lešení

Lešení si můžete pronajmout v půjčovně lešení. Po dohodě je možné provést i jeho montáž (a demontáž), což se vyplatí zejména u amatérů, kteří nikdy s lešením nepřišli do styku a nemají s ním přímé zkušenosti. Práce na lešení je sama o sobě bezpečná, ale jeho montáž již vyžaduje přesný pracovní postup, který zabrání zřícení konstrukce a možná zranění zúčastněných osob.

Lešení se vyplatí pronajmout u specializované firmy, která zaručuje jeho bezpečné použití, kdy jsou kovové sváry pevné a konstrukce je certifikována pro bezpečný provoz i ve velkých výškách nad zemí. Neriskujte těžké nebo i smrtelné úrazy pády z lešení pochybných konstrukcí, které mohou být poškozené z průběhu pracovní činnosti, anebo jsou zhotoveny z nekvalitního a tenkého ocelového plechu.