Účinky kolagenu jsou velmi různé. Má ale dobrý vliv na naše celé tělo, hlavně na pleť, kosti, svaly a podobně. Bez kolagenu nebudou určité části těla dostatečně zdravé a nebudou správně fungovat. Problémem je, že pro naše tělo je s přibývajícím věkem těžší a těžší si kolagen vyrábět a ten, který v těle máme se začíná rozkládat. Proto také spousta lidí sahá po kolagenových doplňcích.

Jaký vliv má tedy na nás kolagen?

Zdravá pokožka

Kolagen tvoří hlavní složku vaší pokožky. Posiluje ji, posiluje její pružnost, zlepšuje hydrataci. Tím, že kolagenu z vaší pleti ubývá, přibývá i suchých míst na vaší pokožce a také vrásek. Užíváním kolagenových doplňků můžete zpomalit proces stárnutí a tvorbu vrásek. Podle některých studií má také kolagen dobrý vliv na léčbu akné, ale v tomto směru je potřeba dalších průzkumů.

pokožka

Bolesti kloubů

Bolest kloubů není nic příjemného, ale s postupujícím věkem si začnete všímat, že vás pobolívají některé vaše klouby. Dostatek kolagenu může těmto problémům předejít, a stejně tak může snížit riziko vzniku osteoporózy nebo osteoartrózy. U těch, kteří již osteoartrózou trpí, se po užívání kolagenových doplňků došlo ke zlepšení jejich stavu.

Svalová hmota

Jelikož je kolagen nejvíce zastoupenou bílkovinou v těle člověka, je také důležitou součástí svalstva. Užíváním kolagenu, ve spojitosti se silovým cvičením, může vést k efektivnějšímu nárustu svalstva, a to zcela zdravým způsobem. Proto spoustu profesionálních sportovců užívá kolagen.

svaly

Zdravé srdce

Podle studií se ukazuje, že kolagen dokáže snížit i riziko onemocnění srdce. Kolagen totiž posiluje strukturu krevních cév, které přenáší krev do celého těla, a také do srdce. Bez optimální dávky kolagenu se stěny vašich cév mohou stát křehčí, tenčí, a to může vést k ateroskleróze, ucpávání tepen a to může vést k infarktu či cévní mozkové příhodě.