Voda je pro nás samozřejmostí. Jen otočíme kohoutkem a teče. Nikdy jsme pravděpodobně nepoznali, jaké to je trpět žízní. Ale s vodou bychom měli nakládat opatrně. Její zdroje nejsou nevyčerpatelné a ekologové už mnoho let bijí na poplach s tím, že pokud budeme s vodou nakládat pořád stejně, může nám jednou dojít. Nesmíme zapomenout na fakt, že na světě je sice spousta vody, ale většina z ní je slaná, která pitná není.

voda

Kromě toho, v poslední době velmi stouply ceny za energie a také za vodu. Proto se vám určitě budou hodit naše tipy, jak šetřit vodu.

Zkontrolujte toaletu

Toaleta je jedním z nejčastějších důvodů, proč nám uniká voda. Jak to zkontrolovat a přitom neutratit peníze? Jednoduše. Do nádržky s vodou na splachování kápněte pár kapek barviva. Pokud mezi splachováním bude voda v míse barevná, budete vědět, že záchod protéká.

Zkraťte dobu sprchování

Víte, že během sprchování vyplýtváte pravděpodobně až dvakrát více vody, než si myslíte? Zkraťte dobu sprchování na nezbytné minimum. Mezi dobou, kdy si mydlíte tělo a umýváte vlasy nechte vodu vypnutou a použijte ji jen k opláchnutí.

Používejte pračku a myčku naplněné

Pračka a myčka nám beze sporu velmi usnadňují život. Spotřebují ale také pro svůj provoz hodně vody. Proto bychom je neměli zapínat, pokud jsou naplněné třeba jen z poloviny. Perte prádlo tehdy, když je pračka zcela naplněná a stejně tak zapínejte myčku až když je úplně plná. Tím ušetříte opravdu spoustu litrů vody.

pračka

Nepoužívejte k mytí auta hadici

Pokud si umýváte auto doma, nepoužívejte k tomu tekoucí vodu z hadice. Místo toho si napusťte vodu do kyblíku, přidejte čistící přípravek a tímto způsobem umyjte auto. Ušetříte tím hodně litrů vody. Místo několik desítek litrů, které byste jinak na mytí auta vyplývaly, si vystačíte jen s několika kyblíky vody, kterou auto umyjete.

Více tipů najdete na Jak ušetřit za vodu? Zelené slevy.