Když pomine poslední zimní záchvěv v podobě ranních přízemních mrazíků a venku začne rašit tráva o něco víc, mnozí z nás vytahují ze sklepa plastové truhlíky a substrát, přesazují pokojové rostliny a spolu s nimi sází do truhlíků letničky, aby je umístili na balkony, lodžie či terasy. Substrát a sazenice nakupujeme v různých obchodech, ovšem tradiční prodej zahradnických potřeb a sazenic či vzrostlých rostlin probíhá skrze zahradnictví. Právě tam máme větší výběr a hlavně je to poměrně velká plocha, kde se daří různým druhům rostlin i při běžných povětrnostních podmínkách.

cihlová zídka

Většině rostlin pěstovaných venku nevadí prudké Slunce ani déšť, naopak jim to prospívá, ovšem co jim může ublížit, je silný vítr. Ten může sazenice polámat či vytrhat i s kořínky ze země, a proto je vhodné pěstební plochy před větrem zabezpečit. Můžete k tomu použít různé provizorní zábrany z vlnitého plechu, ale u každého provizoria hrozí riziko, že jej odnese vítr a volně poletující plech pak může i někoho zranit nebo něco poškodit.

ochranná bariéra z betonového plotu

Mnohem lepším řešením je vytvoření ochranné bariéry z betonového plotu. Tato technologie se objevuje ve formě oplocení různých objektů, nejčastěji kolem rodinných domů, ale i parkovišť, skladů a výrobních hal, a v zahradnictví také najde uplatnění. Betonový plot je velmi tenký, nezabere v půdorysném průřezu mnoho místa a můžete z něj vytvořit i ozdobu vašeho pozemku. Oplocením zahradnictví se chrání většina rostlin před větrem a tamní prostory jsou taktéž chráněné před průnikem divoce žijících zvířat na pěstební plochu.

Ploty lze navíc instalovat tak, že je zabetonujete několik desítek centimetrů pod úroveň země, čímž si zajistíte bariéru proti podhrabání zvířat, což je případ například některých druhů hlodavců, anebo i velkých šelem. Některá zvířata dovedou na hranici pozemku zpustošit i velkou plochu a zničit tak pracně pěstované rostliny.