Žijeme v době, kdy jsme si zvykli na určitý komfort a tak není divu, že se například bez elektřiny neobejdeme vůbec nikde. Nemluvě o tom, že i mnoho nářadí je pouze použitelné, pokud ho připojíme do správné zásuvky. V podstatě skutečně uvítáme tyto komponenty na svých zahrádkách, v pergolách, garážích a nebudeme si nalhávat, že je nepotřebujeme i ve sklepě. Přece jenom bez světla bychom nic neviděli a mnohdy sklep slouží i jako malá dílnička, tudíž zásuvky jsou též na místě. Je ale pravdou, že je třeba hledět nejen na design, ale zároveň na provedení, jelikož tyto komponenty musí být daleko odolnější. V případě Schneider asfora ve výběru chybu neuděláme, jen je třeba zjistit potřebné parametry.dvojzásuvka

Co rozhoduje ve výběru?

Rozhodně je důležité se naučit správně rozlišit samotné krytí. Přece jenom se budeme nacházet v místnostech nebo celkově prostředí, které bude náchylné k vlhkosti, prachu a dalším povětrnostním vlivům. Elektroinstalace tak musí zákonitě splnit zvláštní ochranné opatření. Pokud bychom chtěli skutečně zabezpečit zásuvky i vypínače před vlhkem, tak je možné je umístit do rozvodnic, které budou odpovídat ochraně IP55 případně jinému číslu a zároveň budou ochranou proti dotyku s prachem či vodou. Materiál je skutečně vysoce trvanlivý a konec konců je i ze stálého barevného materiálu.venkovní zásuvky
Jak se vyznat v číslech?
Každý komponent se vyjadřuje jiným stupněm krytí. V podstatě může vidět značení IP55 nebo jiné, co to ale značí, již málokdo ví.
IP – International Protection, zkratka, která vyjadřuje stupeň ochrany krytem a za kterou následují dvě číslice.
První číslo – je od 0 do 6 a vyjadřuje jak moc je zde zajištěná ochrana proti vniknutí cizích předmětů. Pokud zde bude 0, poté to nemá žádnou ochranu ani před dotykem rukou ani předmětů. Postupně se vyjadřují vzdálenosti. Pro venkovní či vlhké prostředí je ideální 5 nebo 6, kdy je zajištěna úplná ochrana a to i před prachem.
Druhá číslice – zde se setkáme s číselnou řadou od 0 do 9. Tyto čísla nám prozradí, jak si komponent poradí s vodou. Opět číslice 0 bude značit, že taková zásuvka ven nepatří. Další budou značit, do jakého prostředí by se měly nejvíce hodit. To znamená, kdy hrozí voda, že poteče pouze svisle nebo snad úplně všemi směry – tyto jsou nejlepší na venkovní, garážové či sklepní umístění a mají označení 5.
Přirozeně každý si vybere podle potřeby takové komponenty, které budou nejvhodnější.